2017 CSEA Endorsements

REGIONCOUNTYJURISDICTIONPOSITION2017 CSEA Endorsement
Region 1NassauNassau CountyExecutiveJack Martins
Region 1NassauNassau CountyComptrollerSteve Labriola
Region 1NassauNassau CountyClerkMaureen O'Connell
Region 1NassauCounty Legislative District 1LegislatorKevan Abrahams
Region 1NassauCounty Legislative District 2LegislatorSiela Bynoe
Region 1NassauCounty Legislative District 4LegislatorDenise Ford
Region 1NassauCounty Legislative District 5LegislatorDebra Mule
Region 1NassauCounty Legislative District 6LegislatorC. William Gaylor
Region 1NassauCounty Legislative District 7LegislatorHoward Kopel
Region 1NassauCounty Legislative District 8LegislatorVincent Muscarella
Region 1NassauCounty Legislative District 9LegislatorRichard Nicolello
Region 1NassauCounty Legislative District 10LegislatorEllen Birnbaum
Region 1NassauCounty Legislative District 11LegislatorDelia DeRiggi-Whitton
Region 1NassauCounty Legislative District 12LegislatorJames D. Kenney
Region 1NassauCounty Legislative District 13LegislatorThomas McKevitt
Region 1NassauCounty Legislative District 14LegislatorLaura M. Schaefer
Region 1NassauCounty Legislative District 15LegislatorJohn R. Ferretti II
Region 1NassauCounty Legislative District 16LegislatorArnold Drucker
Region 1NassauCounty Legislative District 17LegislatorRose Marie Walker
Region 1NassauCounty Legislative District 18LegislatorJosh Lafazan
Region 1NassauCounty Legislative District 19LegislatorSteven D. Rhoads
Region 1NassauHempstead TownSupervisorAnthony Santino
Region 1NassauHempstead Town1st District CouncilDorothy Goosby
Region 1NassauHempstead Town4th District CouncilAnthony D'Esposito
Region 1NassauHempstead Town6th DistrictDennis Dennue, Sr.
Region 1NassauHempstead TownTown ClerkNasrin Ahmad
Region 1NassauTown of Oyster BaySupervisorJoe Saladino
Region 1NassauTown of Oyster BayCouncil MemberMichelle Johnson
Region 1NassauTown of Oyster BayCouncil MemberLouis Imbroto
Region 1NassauTown of Oyster BayCouncil MemberThomas Hand
Region 1NassauTown of Oyster BayTown ClerkJames Altadonna
Region 1NassauNorth Hempstead TownSupervisorJudi Bosworth
Region 1NassauNorth Hempstead Town3rd District CouncilAngelo Ferrara
Region 1NassauCity of Long BeachCity CouncilJohn Bendo
Region 1NassauCity of Long BeachCity CouncilChumi Diamond
Region 1NassauCity of Long BeachCity CouncilScott Mandel
Region 1NassauNassau CountyCourt JudgeChristopher Quinn
Region 1NassauNassau CountyCourt JudgeJerald S. Carter
Region 1NassauSupreme CourtJusticeWilliam B. Rebolini
Region 1NassauSupreme CourtJusticeRichard Hoffman
Region 1NassauSupreme CourtJusticeArthur M. Diamond
Region 1NassauSupreme CourtJusticeThomas Feinman
Region 1Nassau6th District CourtJusticeVincent Martorana
Region 1NassauDistrict Court 2nd DistrictJusticeAnthony Paradiso
Region 1NassauDistrict Court 2nd DistrictJusticeGary F. Knobel
Region 1NassauNassau County Family CourtJusticeLinda Mejias
Region 1SuffolkSuffolk CountyDistrict AttorneyTim Sini
Region 1SuffolkSuffolk CountySheriffPhil Boyle
Region 1SuffolkCounty Legislative District 1LegislatorAl Krupski
Region 1SuffolkCounty Legislative District 2LegislatorBridget Fleming
Region 1SuffolkCounty Legislative District 3LegislatorRudy Sunderman
Region 1SuffolkCounty Legislative District 4LegislatorThomas Muratore
Region 1SuffolkCounty Legislative District 5LegislatorKara Hahn
Region 1SuffolkCounty Legislative District 6LegislatorSarah Anker
Region 1SuffolkCounty Legislative District 7LegislatorRob Calarco
Region 1SuffolkCounty Legislative District 8LegislatorBill Lindsay, Jr.
Region 1SuffolkCounty Legislative District 9LegislatorMonica Martinez
Region 1SuffolkCounty Legislative District 10LegislatorThomas Cilmi
Region 1SuffolkCounty Legislative District 11LegislatorJoe McDermott
Region 1SuffolkCounty Legislative District 12LegislatorLeslie Kennedy
Region 1SuffolkCounty Legislative District 13LegislatorColleen Maher
Region 1SuffolkCounty Legislative District 14LegislatorClaire McKeon
Region 1SuffolkCounty Legislative District 15LegislatorDuWayne Gregory
Region 1SuffolkCounty Legislative District 16LegislatorSusan Berland
Region 1SuffolkCounty Legislative District 17LegislatorTom Donnelly
Region 1SuffolkCounty Legislative District 18LegislatorWilliam "Doc" Spencer
Region 1SuffolkHuntington TownSupervisorTracey Edwards
Region 1SuffolkHuntington TownCouncil MemberMark Cuthbertson
Region 1SuffolkHuntington TownCouncil MemberEmily Rogan
Region 1SuffolkBrookhaven TownSupervisorEd Romaine
Region 1SuffolkBrookhaven Town1st District CouncilValerie Cartwright
Region 1SuffolkBrookhaven Town2nd District CouncilJane Bonner
Region 1SuffolkBrookhaven Town3rd District CouncilKevin LaValle
Region 1SuffolkBrookhaven Town4th District CouncilMichael Loguercio
Region 1SuffolkBrookhaven Town5th District CouncilNeil Foley
Region 1SuffolkBrookhaven Town6th District CouncilDan Panico
Region 1SuffolkBrookhaven TownClerkDonna Lent
Region 1SuffolkBrookhaven TownHighway SuperintendentDan Losquadro
Region 1SuffolkRiverhead TownSupervisorSean Walter
Region 1SuffolkRiverhead TownCouncil MemberJudi Giglio
Region 1SuffolkRiverhead TownCouncil MemberMichele Lynch
Region 1SuffolkRiverhead TownTown AssessorLaverne Tennenberg
Region 1SuffolkSouthampton TownSupervisorJay Schneiderman
Region 1SuffolkSouthampton TownHighway SuperintendentLance Aldrich
Region 1SuffolkSouthampton TownCouncilJulie Lofstad
Region 1SuffolkSouthampton TownCouncilTommy John Schiavoni
Region 2NYCNew York CityMayorBill De Blasio
Region 3DutchessDutchess CountyComptrollerJim Coughlan
Region 3DutchessCounty Legislative District 5LegislatorPamela Kingsley
Region 3DutchessCounty Legislative District 6LegislatorRebecca Edwards
Region 3DutchessCounty Legislative District 11LegislatorJoel Tyner
Region 3DutchessCounty Legislative District 12LegislatorLaurette Giardino
Region 3DutchessCounty Legislative District 16LegislatorJohn Forman
Region 3DutchessCounty Legislative District 18LegislatorJerry Landisi
Region 3OrangeOrange CountyExecutiveSteve Neuhaus
Region 3OrangeOrange CountyDistrict AttorneyDavid Hoovler
Region 3OrangeOrange CountyClerkDeborah Mulqueen
Region 3OrangeCounty Legislative District 3LegislatorPatricia McMillan
Region 3OrangeCounty Legislative District 4LegislatorAnthony Tarsio
Region 3OrangeCounty Legislative District 5LegislatorStephen Hunter
Region 3OrangeCounty Legislative District 7LegislatorMyrna Kemnitz
Region 3OrangeCounty Legislative District 11LegislatorJanette McKay
Region 3OrangeCounty Legislative District 12LegislatorKevin Hines
Region 3OrangeCounty Legislative District 14LegislatorLaurie Tautel
Region 3OrangeCounty Legislative District 15LegislatorSylvia Santiago
Region 3OrangeCounty Legislative District 17LegislatorMike Anagnostakis
Region 3OrangeCounty Legislative District 18LegislatorRoseanne Sullivan
Region 3OrangeCounty Legislative District 19LegislatorMichael Paduch
Region 3OrangeCounty Legislative District 21LegislatorJames O'Donnell
Region 3OrangeMiddletown Council - Ward 2CouncilmemberAndrew Green
Region 3OrangeMiddletown Council - Ward 4CouncilmemberSparrow Tobin
Region 3OrangeMontgomeryTown SupervisorRod Winchell
Region 3OrangeMontgomeryTown ClerkTara Stickles
Region 3OrangeMontgomeryTown CouncilSusan Cockburn
Region 3OrangeMontgomeryTown CouncilDavid Stoudnour
Region 3PutnamCounty Legislative District 2LegislatorAnthony Williams
Region 3PutnamCounty Legislative District 3LegislatorToni Addonizio
Region 3RocklandRockland CountyExecutiveMaureen Porette
Region 3RocklandRockland CountyClerkPaul Piperato
Region 3RocklandClarkstownTown SupervisorMichael Sullivan
Region 3RocklandClarkstownTown ClerkJustin Sweet
Region 3RocklandClarkstownHighway SuperintendentFrank DiZenzo
Region 3RocklandClarkstown Board Ward 1Town BoardFrank Borelli
Region 3RocklandClarkstown Board Ward 2Town BoardDaniel Caprara
Region 3RocklandClarkstown Board Ward 3Town BoardDonald Franchino
Region 3RocklandClarkstown Board Ward 4Town BoardPatrick Carroll
Region 3RocklandOrangetownTown SupervisorThom Kleiner
Region 3RocklandOrangetownTown BoardDennis Troy
Region 3RocklandOrangetownTown BoardTom Diviny
Region 3RocklandRamapoTown SupervisorMichael Specht
Region 3RocklandRamapoHighway SuperintendentFred Brinn
Region 3RocklandRamapoTown CouncilYitzchok Ullman
Region 3RocklandRamapoTown CouncilDavid Wanounou
Region 3RocklandSpring ValleyMayorAlan Simon
Region 3RocklandSuffernVillage CouncilMark Gomes
Region 3RocklandSuffernVillage CouncilPeter Bellin
Region 3SullivanSullivan CountyTreasurerNancy Buck
Region 3SullivanSullivan CountyDistrict AttorneyJim Farrell
Region 3SullivanSullivan CountySheriffMichael Schiff
Region 3UlsterKingston Council - Ward 5CouncilmemberTeryl Mickens
Region 3UlsterKingston Council - Ward 7CouncilmemberPatrick O'Reilly
Region 3UlsterKingston Council - Ward 8CouncilmemberJames Rodden
Region 3UlsterKingston Council - Ward 9CouncilmemberDeb Brown
Region 3UlsterLloydTown SupervisorPaul Hansut
Region 3WestchesterWestchester CountyExecutiveGeorge Latimer
Region 3WestchesterWestchester CountyClerkTim Idoni
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 1LegislatorNancy Vann
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 2LegislatorKitley Covill
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 3LegislatorDaren Tolz
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 5LegislatorBen Boykin
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 6LegislatorNancy Barr
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 7LegislatorCatherine Parker
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 8LegislatorAlfreda Williams
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 9LegislatorCatherine Borgia
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 10LegislatorDamon Maher
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 12LegislatorMary Jane Shimsky
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 13LegislatorLondon Williams
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 14LegislatorGwen Dean
Region 3WestchesterWestchester County - Dist. 15LegislatorRuth Walter
Region 3WestchesterYonkersCity Council PresidentMike Khader
Region 3WestchesterYonkersCity Council - Ward 6Anthony Pagano
Region 3WestchesterYonkersCity Council - Ward 2Corazon Pineda
Region 3WestchesterYonkersCity Council - Ward 4Maeve Scott
Region 3WestchesterYonkersHighway SuperintendentDave Pagnelli
Region 4AlbanyAlbany CountyClerkBruce Hidley
Region 4AlbanyAlbany CityCouncil PresidentChris Higgins
Region 4AlbanyAlbany City District 3CouncilmemberRon Bailey
Region 4AlbanyBerneSupervisorSean Lyons
Region 4AlbanyBerneTown BoardFrank Brady
Region 4AlbanyBerneTown BoardDennis Palow
Region 4AlbanyBerneTown ClerkBill Keal
Region 4AlbanyBerneTax CollectorJoanne Brady
Region 4AlbanyBerneHighway SuperintendentRandy Bashwinger
Region 4AlbanyCoeymansHighway SuperintendentPete DeLuke
Region 4AlbanyColonieSupervisorFrank Mauriello
Region 4AlbanyColonieClerkJulie Gansle
Region 4AlbanyColonieTown BoardMelissa Jeffers Van Dullen
Region 4AlbanyColonieTown BoardMark Mitchell
Region 4AlbanyColonieTown BoardDavid Green
Region 4AlbanyWatervlietCity CouncilAndrew Williams
Region 4ClintonClinton County - Dist. 10LegislatorRobert Hall
Region 4ClintonClinton CountyTreasurerKimberly Davis
Region 4SaratogaCity of Saratoga SpringsMayorMeg Kelly
Region 4SchenectadyCounty Legislative District 1LegislatorKaren Johnson
Region 4SchenectadyCounty Legislative District 2LegislatorPhil Fields
Region 4SchenectadyCounty Legislative District 3LegislatorCathy Gatta
Region 4SchenectadyCounty Legislative District 3LegislatorGrant Socha
Region 4SchenectadyCounty Legislative District 3LegislatorRory Fluman
Region 4SchenectadyCounty Legislative District 4LegislatorRandy Pascarella
Region 4SchenectadyCounty Legislative District 4LegislatorHolly Vellano
Region 4SchenectadySch'tady CityCouncilKaren Zalewski-Wildzunas
Region 4SchenectadySch'tady CityCouncilMarion Porterfield
Region 4SchenectadySch'tady CityCouncilJohn Mootooveren
Region 4SchenectadyGlenvilleTown BoardMichael Aragosa
Region 4SchenectadyGlenvilleTown BoardMichael Godlewski
Region 4SchenectadyGlenvilleHighway SuperintendentRichard LeClair
Region 4SchenectadyNiskayunaSupervisorJoe Landry
Region 4SchenectadyNiskayunaTown BoardDenise Murphy McGraw
Region 4SchenectadyNiskayunaTown BoardJohn Della Ratta
Region 4SchenectadyRotterdamSupervisorSteven Tommasone
Region 4SchenectadyRotterdamTown BoardStephen Signore
Region 4SchenectadyRotterdamTown BoardRachel Rappazzo
Region 5BroomeBinghamtonMayorTarik Abdelazim
Region 5CayugaCounty Legislative District 11LegislatorElane Daly
Region 5CayugaCounty Legislative District 13LegislatorTim Lattimore
Region 5MadisonMadison CountyClerkAnn Jones
Region 5MadisonMadison CountySheriffJohn Ball
Region 5MadisonOneidaCity ChamberlainNancy Andrews
Region 5MadisonOneida Common CouncilCouncilmemberMichael Bowe
Region 5MadisonOneida Common CouncilCouncilmemberJim Chamberlain
Region 5MadisonOneida Common CouncilCouncilmemberAlan Cohen
Region 5MadisonOneida Common CouncilCouncilmemberDonald Moore
Region 5MadisonOneidaMayorLeo Matzke
Region 5OneidaCounty Legislative District 4LegislatorCynthia Rogers-Witt
Region 5OneidaUtica Common CouncilCouncilmemberFrank DiBrango
Region 5OneidaUtica Common CouncilCouncilmemberMichele Mandia
Region 5OneidaUtica Common CouncilCouncilmemberJack LoMedico
Region 5OnondagaCounty Legislative District 3LegislatorPete Ludden
Region 5OnondagaCounty Legislative District 5LegislatorBryan Seamens
Region 5OnondagaCounty Legislative District 6LegislatorMike Plochocki
Region 5OnondagaCounty Legislative District 7LegislatorTom Buckel
Region 5OnondagaCounty Legislative District 8LegislatorChris Ryan
Region 5OnondagaCounty Legislative District 10LegislatorKevin Holmquist
Region 5OnondagaSyracuseMayorJuanita Perez-Williams
Region 5OnondagaSyracuse Common CouncilCouncil PresidentHelen Hudson
Region 5OnondagaSyracuse Common CouncilCouncilmemberEric Graf
Region 5OnondagaSyracuse Common CouncilCouncilmemberAndrea Wandersee
Region 5OnondagaSyracuse Common CouncilCouncilmemberLatoya Allen
Region 5OnondagaSyracuse Common CouncilCouncilmemberFrank Cetera
Region 5OnondagaDewittTown CouncillorKerin Rigney
Region 5OnondagaCamillusHighway SupervisorPatrick Virginia
Region 5OnondagaOnondaga CountyLegislator District 14Stefanie Heath
Region 5OswegoFultonCommon CouncilDennis Merlino
Region 5St. LawrenceMassenaTown SupervisorSteve O'Shaughnessy
Region 5St. LawrenceMassenaTown CouncillorSam Carbone Jr.
Region 6ChautauquaChautauqua CountyExecutiveMike Ferguson
Region 6ChautauquaChautauqua CountyClerkLee Ann Lazarony
Region 6ChautauquaCounty Legislative District 2LegislatorBob Bankowski
Region 6ChautauquaCounty Legislative District 3LegislatorBob Dando
Region 6ChautauquaCounty Legislative District 5LegislatorTerry Niebel
Region 6ChautauquaCounty Legislative District 12LegislatorDavid Reinhardt
Region 6ChautauquaCounty Legislative District 19LegislatorLaurel Adams
Region 6ChautauquaDunkirk Town Council District 1CouncilmemberDon Williams Jr.
Region 6ErieErie CountyClerkMickey Kearns
Region 6ErieErie CountyComptrollerVanessa Gushlevski
Region 6ErieErie CountySheriffTim Howard
Region 6ErieBuffalo CityMayorByron Brown
Region 6ErieCounty Legislative District 2LegislatorApril Baskin
Region 6ErieCounty Legislative District 3LegislatorPeter Savage
Region 6ErieCounty Legislative District 7LegislatorPat Burke
Region 6ErieCounty Legislative District 8LegislatorJohn Bruso
Region 6ErieCounty Legislative District 9LegislatorMike Quinn
Region 6ErieCounty Legislative District 10LegislatorMichelle Schoenenman
Region 6ErieAmherstSupervisorBrian Kulpa
Region 6ErieAmherstTown CouncilJacqui Berger
Region 6ErieEvansTown CouncilMike Schraft
Region 6ErieHamburgTown SupervisorJim Shaw
Region 6ErieHamburgHighway SuperintendentTom Best
Region 6ErieLancasterTown CouncilJohn Abraham Jr.
Region 6ErieLancasterTown CouncilRon Ruffino
Region 6ErieNorth CollinsTown CouncilJames Lint
Region 6ErieNorth CollinsTown CouncilJohn Mrozek
Region 6ErieTonawandaTown CouncilBill Conrad
Region 6MonroeRochesterMayorJames Sheppard
Region 6MonroeMonroe County - Dist. 10LegislatorHoward Maffucci
Region 6NiagaraCounty Legislative District 2LegislatorRebecca Wydysh
Region 6NiagaraCounty Legislative District 3LegislatorMark Grozio
Region 6NiagaraCounty Legislative District 4LegislatorOwen Steed
Region 6NiagaraCounty Legislative District 5LegislatorJason Zona
Region 6NiagaraCounty Legislative District 6LegislatorDennis Virtuoso
Region 6NiagaraCounty Legislative District 7LegislatorAdam Dickey
Region 6NiagaraCounty Legislative District 8LegislatorDavid Fingerlow
Region 6NiagaraCounty Legislative District 9LegislatorEd Smolinski
Region 6NiagaraLockport - Ward 2AldermanAnita Mullane
Region 6NiagaraLockport - Ward 4AldermanRoxanne Devine
Region 6NiagaraNorth Tonawanda - At LargeAldermanAustin Tylec
Region 6NiagaraNorth Tonawanda - Ward 3AldermanJoanne Dalporto
Region 6OntarioGeneva Dist. 1 Ward 1 & 2City SupervisorDom Vedora
Region 6OntarioGeneva Dist. 2 Ward 3 & 4City SupervisorLou Guard